fous a pipas

Po několika telefonátech, jsem se s kamarádem „Pipasem“ dohodli že uděláme vandr po Vtavské kaskádě. Tak v pátek 8.7. 2016 ráno 5.00 sedám na „ohnivého oře“ smě Hradec Králové, tam přesedám na rychlík Letohrad – Praha, kde už (netrpělivě, zda dorazím) čeká kamarád „Pipas“ z Doudleb n/Or. a jedeme vstříc dobrodružství po „Veliké řece“. Dorážíme na Pražské hlavní nádraží, a po různejch terepetiích, sedáme na „Posázavskej pacifik“směr Zbraslav. Tady na nás čeká kamarád „Jetty“, ukazuje kde budem nastupovat na parník ,směr Praha – Slapy, a jedem na „Berounku“ rybařit. Chytily jsme pár čudel a k večeru jedeme zpět na „Vltavu“ kde našli jsme pod vrbou první „bivak“ a hurá na občerstvení do hospody „u Přístavu“, kde dáváme pár žejdlíků, a jde se „bivakovat“, pod vrbu.

soutok Vltava a Sázava
soutok Vltava a Sázava

Ráno o půl desáté sedáme na parník jménem „Cecílie“ a vyplouváme na „Velikou řeku“ směr „Slapy“. Proplouváme zdymadly, Vrané n/Vltavou (rozdíl hladiny10 metrů) a Štěchovice,(rozdíl hl. 20 metrů. Po proplutí zdymadlem (Štěchovickým) se po obou stranách přehrady stovky chat nachází, a lidé nám mávají, řvou ahóóój, troubí, střílí, zvoní na kravské zvonce, parník každejch 50 metrů troubí jak na poplach, z parníku se mává jak za bolševika o prvního máje, no prostě velká paráda, a v jednu hodinu doplouváme pod „Slapskou“ přehradu. Po doplutí vyrážíme na krutou cestu, k trampské hospodě „u Taterů“, která začíná 117 schody, (no paráda),a pokračuje (bez jedinýho kousku rovinky) do kopce (docela prďák), hurá, sláva, už jsme na místě, zalamujem palec s hospodským Pavlem Taterou, dáváme dva kusy pivního moku a razíme na „SKOT“ (spojené kluby osad Třebenic), ale kde nikdo se zrovna nenacházel. Tak zas šlapem do kopce, a večer sedíme „uTaterů“, popíjime pivní mok, „Pipas“ hraje na kytáru vesele si kokrháme a je nám blaze, neb zatím je vše OK, jo abych nezapoměl, přisedly si k nám šťabazny, (asi 70letý, ale fajn holky), i pár návštěvníků a oni kokrhají s náma, (každej spolkly jsme IIIIIII kousků, aby se líp spalo), hi hi hi, pak už jen chrupna, nad hospodou, kde nachází se malé hřiště se srubem osady „SKOT“, neb ráno čeká brzké vstávání.

Ráno v 6.30 hodin, vyrážíme po břehu „Štěchovické přehrady“ na štezky po zdejších osadách, a chatách, některé jsou honosné, jiné chatičky jsou snad ještě z prkýnek od margarínu. Potkáš tady lidičky kteří dobrý jsou,a na ty druhý můžem hodit bobek! Nejzajímavější jsou osady „Svatojánské proudy“„Utah“„Omaha“, přes vodní hladinu, nachází se osada „Ztracenka“ kde ale my nebyly, neb nemáme se čím přeplavit, (ale v tom vedru ? nevím, nevím jestli by se chtělo, šplhat do stráně). Pak nás dobré duše z„Omahy“ pohostily pivínkem, a vzaly do Prahy-Vysočan na nádraží, tam nasedáme na (elektrickýho oře) rychlík směr Hradec Králové.

Zde rozcházím se s kamarádem ,Pipasem“, dáváme, z placatky poslední lok rumíčku, zalamujem palec „Pipas“ jede do Doudleb n/Orlicí, já směr podkrkonoší do malebné vísky Bílá Třemešná, kam „Přiďte pobejt“! Přespat můžete na „T.O. Gredo“ stanové to osadě, která nachází se na labské přehradě „Tešnov“( les království ),s možností zapádlovat si na kánoi. Tak zas někdy na vandru AHÓÓÓJ…

vcancal „Fous“ T.O.Gredo, zredukoval „Pipas“

Written by 

One thought on “Vandr po „Veliké řece“ Big River (Vltava).”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..