V letech 1930 se usadili první trampové na soutoku Souvraťáku (Boreckého potoka) a Labe a založili Osadu Gredo (THC Gredo).

Trempské osady v 20 a 30 létech neměly šerifa, ale předsedu. Prvním předsedou, byl Jarda Hain, mezi osadníky patřil Oldřich Hain, Oldřich Rigr, sestry Rigrovy , Jaroslav Krank, Jaroslav Antoš a spousta dalších. Den 30.10 1938, datum kdy došlo k německému záboru pohraničí (Sudety –Sudetendeutschland) oblasti dnešního Česka. Za záborem zůstalo nejen T.C. Gredo, ale i  První osada u Třebihoště Trampský club Zelená Žába a T.C. Netopýr.

Na podzim roku 1939 se všichni přesouvají po proudu Labe směrem k hrázi přímo na hranici Sudet, kde naproti  mlýnu ” Sejkorníku” nacházejí nové vhodné místo, které nazvali Nové Gredo. Po válce v roce 1945, už osada neožila jako před válkou.  Po roce 1951–7 tam chodili pravidelně, už jen Mirek „“Hlína“ Pavelka a Olda „“Rančer“ Vítek . 

Při jedné ze slezin Osady Desperádo, v knajpě u “Kaisrů”  kdy vymejšlelo se kam pojedem, si k nám přisedl Bohouš “Boula” Voňka, kterého my znali od malička, a poudal, že taky trampoval na Novém Gredu, a tak jsme se dozvěděli o Starém a Novém Gredu.

Na starém Gredu se na pár let po válce usadili skauti, než je rozpustili.

A  29.6.1960 založili trampskou osadu „Gredo“.Stanislav „Fous“ Matouš, Ervín „Budul“ Doubrava, Milan „Dyťák“ Voňka.

Prvním šerifem byl Ervín “Budul“ Doubrava, druhým šerifem byl Josef “Jožin” Sedláček a třetím a zatím posledním šerifem Stanislav „Fous“ Matouš. Zbytek si už můžete přečíst v našem cancáku. 

Dějiny od roku 1930 najdete zde: 

Trampský club Gredo – 1930

Současné dějiny Trampské osady Gredo založené v roce 1960 najdete zde:

T.O. Gredo

Foto Gredo  – 26.6. 2020

 

Written by 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..