Na přehradě Tešnov (Les Království) se odkryla o otevřela schránka uložená v roce 1936 ve věži přehrady, a k překvapení všech se v ní našel i poklad, první písemná zmínka o Grédu, dokonce i s mapou osady.

Trampové jezdí na Gredo už 88 let.

Ahoj kamarádi, musím se s vámi podělit (pro nás) o úžasném nálezu.

Píše se rok 2018 „měsíc vran“ v rámci generální opravy přehrady „Tešnov“ (Les království), bylo ve zdejší věži, objeveno pouzdro (jak se pro historii dělá, ve významných budovách), s různými dokumenty, a mezi nimy se nachází i povolení z roku 1936 k táboření pro trampskou osadu Gredo Dvůr Králové n/l. a tábor Maja klub  (což byl dívčí klub). Tento dokument o rozměrech 23,5×17 cm byl zapůjčen našemu osadníku „Houligimu“ který jej okopíroval, a nám (pro nás vzácný) dokument do kroniky dodal. Tak velké umííí, kamarádům z let 1930 až 1946, kteří již na pravdě boží jsou a stesky na nebezkém vandru šlapou.

Kamarádi velké ahóóój.

vcancal šerif T.O.Gredo, Fous.

„měsíc trávy“ 2018

O dějinách osady si můžete přečíst zde:

 

TRAMPSKÝ CLUB GREDO

 V letech 1930 se usadili první trampové

na soutoku Souvraťáku (Boreckého potoka) a Labe a založili Osadu Gredo

Trampský club Gredo – THC Gredo (Trampský hokejový club Gredo.)

Na místě původní Osady Gredo i dnešní osady T.O. Gredo jsou vytesáni dva slovanští bůžkové. Tyto bůžky vytesal kameník pan Heftleiš, přezdívka „Hetla“ z Novoles (obec Nové Lesy). „Hetla“ s mým dědou Matoušem lámal v zimě pískovcové kostky na chodníky.

T.O. GREDO

Trampská osada Gredo od roku 1960

Název byl převzat z bývalé sportovní osady založenou r. 1930 partou ze Dvora Králové n/l. Na domovenky vzato bylo G s pádlem vytesaným na zdejším skalisku a kde ještě dva bůžkové se nacházejí. Po rozloučení na kovbojské osadě „ Desperádo“ a založení nové trampské osady …

 


 

Written by 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..