Plakát Festival Trampských písní 2016

Ahoj kamarádi, příznivci trampské písně,

zveme Vás na 41.ročník Festivalu trampských písní – akce, která má dlouholetou tradici a koná se vždy poslední květnový víkend v Horním Jelení na Pardubicku (letos tedy 27.-29.5.2016).

V loňském roce jsme oslavili čtyřicáté výročí festivalu netradičně, a to nesoutěžní přehlídkou vítězných kapel z proběhlých ročníků festivalu. Měli jsme možnost poslechnout si trampskou píseň od různorodých interpretů, ať už klasicky trampských kapel s tradičním podáním trampských písní, ale i méně tradičních trampských kapel, jejichž zaměření je žánrově různorodější a tedy i reprodukce písní je ovlivněna jinými hudebními prvky. Na festivalovém podiu se střídali zástupci starší i mladší generace. Mnohaleté fungování festivalu jsme oslavili také křtem festivalového CD.

40. ročník festivalu je úspěšně za námi a proto jsou již naplno rozjeté přípravy dalšího ročníku festivalu, který je specifický tím, že ho doprovází řada trampských tradic, je doprovázen zajímavou expozicí mobilního trampského muzea a trampskou píseň si můžete poslechnout na různých místech obce Horní Jelení od pátku až do neděle.

V letošním roce budeme pokračovat v tradiční festivalové formě – soutěžní. Závazným kritériem pro vystupující kapely je to, že festival se zaměřuje na klasickou, českou a slovenskou trampskou píseň. V reprodukci písní je také nutné dodržet pravidlo, že jedna z písní musí být složená do roku 1950. Tímto, někdy diskutovaným bodem, se snažíme motivovat kapely, aby pátraly po starých trampských písních, zprostředkovávaly je publiku a tím je oživovaly, přenášely na další trampské generace. Což je hlavní cíl festivalu.

Vystupující kapely prezentují písně ve dvou předkolech, z nichž jsou porotou a diváky vybrány ty nejlepší, postupující do večerního finále. Před půlnocí jsou pak vyhlašováni ti nejlepší z nejlepších.

Večerní finále je zpříjemněno vystoupením hostů festivalu – v letošním roce Vás můžeme nalákat na známou kapelu Brzdaři Olomouc, která na našem, ale i jiných festivalech v dřívějších letech, získala mnohá ocenění.

Festival trampských písní bude i v letošním roce doprovázen zajímavým programem. Příznivci trampské historie si u Rekreačního zařízení Radost v pátek odpoledne a v průběhu soboty budou moci prohlédnout nevšední expozici Mobilního trampského muzea.

Zájemcům budou k dispozici k nahlédnutí také archivy, které náš spolek spravuje – Archiv trampských písní a Archiv trampských osad.

Každoročně si účastníci festivalu odvážejí také hodnotné ceny z tomboly.

Letošní festival trampských písní v Horním Jelení tedy rozhodně nemůžete zmeškat a vezměte s sebou další kamarády, příznivce trampské písně, kteří třeba v Horním Jelení ještě nebyli.

Místo konání festivalu

Upozorňujeme na změnu místa konání sobotního festivalového dění – v roce 2016 se přehlídka kapel uskuteční v místním kině, které se nachází na okraji náměstí v Horním Jelení.

Páteční slavnostní zapálení festivalového ohně a ubytování účastníků festivalu probíhá jako vloni u rekreačního zařízení Radost v Horním Jelení.

Zveme Vás také na předfestivalovou akci – lesní brigádu u rybníka Pecák u Horního Jelení, která se uskuteční 22.-24.4.2016. Jedná se o pohodově strávený víkend v lese u rybníka, kde můžete svou prací pomoci přispět ke konání festivalu, více se dozvědět o festivalu samotném nebo se zapojit do organizačního týmu.

Všechna soutěžní pravidla pro kapely, harmonogram a další informace k festivalu lze vyčíst na stránkách www.kftp.cz či na Facebooku.

Těšíme se na Vás při poslechu trampských písní! Kamarádi Festivalu Trampských Písní

Written by 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..