Tom T. Hall 1936 – 2021

Rodné jméno Thomas Hall
Narozený 25. května 1936
Olive Hill , Kentucky , USA
Zemřel 20. srpna 2021 (ve věku 85)
Franklin, Tennessee , USA
Žánry Bluegrass , country , Outlaw Country , Folk
Povolání Zpěvák, skladatel
Nástroje Zpěv, kytara, banjo , mandolína , klavír, saxofon

Thomas Hall se narodil v Olive Hill, (Kentucky) 25. května 1936. Jako teenager založil skupinu s názvem Kentucky Travelers.  Začínal jako moderátor v rozhlasové stanici WRON v Ronceverte (Západní Virginii).

 

 

V roce 1963 Jimmy C. Newman nahrál jeho píseň „DJ For a Day“.

V roce 1964 se přestěhoval do Nashvillu a začal pracovat jako skladatel.  Hall byl přezdíván „Vypravěčem příběhů“ a napsal písně pro desítky hvězd, včetně Johnnyho Cashe , George Jonese , Loretty Lynn , Waylona Jenningsa , Alana Jacksona a Bobbyho Bare.

 

Napsal také „ „Hello Vietnam “, píseň, která otevřeně podporovala vietnamskou válku v době, kdy v hitparádách populární hudby začínaly dominovat válečné protestsongy. Píseň se v podání Johnnieho Wrighta stala hitem a později byla použita ve filmu z roku 1987 o Vietnamské válce „ Full Metal Jacket “.

 

Jeden z jeho prvních úspěšných skladatelských počinů, „ Harper Valley PTA “, nahraný v roce 1968 Jeannie C. Riley , se dostala na první místo v hitparádách Billboard Hot 100 a Hot Country Singles o týden později. Prodalo se přes šest milionů kopií a získal cenu Grammy i CMA . Píseň nahrál i sám Hall na své album The Definitive Collection (skladba č. 23).

Jeho kariéra se rozběhla poté, co Riley nahrála jeho píseň a vydala řadu jeho hitů v letech 60-tých a na začátku 80. let.

Jeho poslední veřejné vystoupení, po dlouhé pauze bylo v roce 2011.

Píseň „ Little Bitty “ z roku 1996 z alba Songs from Sopchoppy se toho roku stala singlem číslo 1, když ji nahrál Alan Jackson na album Everything I Love .

 

Thomas Hall byl uveden do Kentucké Music Hall of Fame v roce 2002.

Mezi jeho největší hity patří „A Week in a Country Jail“, „Watermelon Wine“, „I Love“, „Country Is“, „The Year Clayton Delaney Died“, „I Like Beer“, „Faster Horses (the Cowboy and the Poet)“, a „That Song Is Driving Me Crazy“ (Rychlejší koně – český text Mirek Skunk Jaroš).


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Written by 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..